Gruodžio 10 d. Lietuvos Junior Achievement (LJA)  pakvietė visus, Kalėdoms besiruošiančius, į kasmetinę, jau tradicija tapusią kalėdinę moksleivių verslų mugę „eXpo“.  Joje  dalyvavo net 130 jaunųjų bendrovių iš Lietuvos. Bendroves vertino bei patarimus dalijo kompetentinga vertinimo komisija. Mugėje dalyvavo ir Didždvario gimanazijos viena iš trylikos šiais metais įsteigtų jaunųjų bendrovių – „Mažųjų svajos”.

Tikriausiai paklausite, kaip kilo mintis dalyvauti kalėdinėje jaunųjų bendrovių eXpo 2022? Taigi, viskas prasidėjo ekonomikos pamokose. Ekonomikos mokytoja Diana Virbickaitė pristatė LJA jaunųjų bendrovių kūrimo galimybes, šį renginį, paskatino jame dalyvauti. Man, Neilai Leistrumaitei, labai patinka rankdarbiai,  jau buvau nunėrusi kelis žaisliukus, kuriuos parodžiau mokytojai. Pasirodo, kad tai puikus  produktas bendrovei.

„Mažųjų svajos” – tai jaunoji bendrovė, kuri gamina žaisliukus mažiesiems. Žinoma, kad žaislas taptų išbaigtu produktu, jis turi būti ir  tinkamai supakuotas, ir pareklamuotas, ir pelningai parduotas. Viena to nebūčiau padariusi ir labai džiaugiuosi, kad man padėjo mano klasiokės: Simona Sakalauskytė ir Dominyka Jankauskaitė. Iš pradžių viskas atrodė paprasta: sukaupėme pradinį kapitalą, pasidalijome akcijas, pasiskirstėme darbais ir pradėjome dirbti. Aš buvau atsakinga už patį produktą, jo gamybą, kokybės užtikrinimą. Dominykai atiteko pakuotės darymas, logotipo kūrimas. Esame dėkingos klasiokei Lingailei Kalvelytei už pagalbą kuriant bendrovės logotipą. Simona buvo atsakinga už  kiekvieno žaisliuko įsimintinos ir prasmingos istorijos kūrimą. Žinoma, neapsiėjome ir be dokumentų (verslo plano, ataskaitų) rengimo, skaičiavimų. Reikėjo apskaičiuoti lūžio tašką, pradinį kapitalą (kokia produkto savikaina ir panašiai). Iš pradžių visa tai atrodė gąsdinančiai, tačiau labai džiaugiuosi, kad išbandėme ir išmokome, tikrai žinau, jog tai mums labai pravers ateityje. Padarius sunkiausią darbą, beliko sudalyvauti renginyje. Norėčiau padėkoti ir klasiokei Faustai Gedrimaitei, kuri vietoj vienos mūsų bendrovės narių, negalėjusios dalyvauti, sutiko dalyvauti renginyje.

Tad gruodžio 10 d. išvykome į Vilnių. Kelionė nebuvo ilga, nes vis dar svarstėme, diskutavome, kaip papuošime stendą, ką kalbėsime komisijai, jaudinomės, ar viskas vyks pagal planą.  Atvykuusios į vietą (LITEXPO parodų ir kongresų rūmai), kibome į darbus. Visų pirma, puošėme stendą (manau, mums tai padaryti pasisekė puikiai).

Parodos lankytojai buvo labai malonūs (sveikinosi, klausinėjo apie idėją), net vertinimo komisijos nariai buvo geranoriški (mes juos įsivaizdavome kaip būrį piktų dėdžių ir tetų), bendravome lyg su draugais. Žinoma, gavome ne tik pagyrimų, bet ir pastabų. Komisijai labai patiko idėja, kad pagaminome žaisliukus su „istorijomis“, kurias vaikai kartu su tėvais skaitydami galėtų lavinti vaizduotę.

Kaip sekėsi prekyba? Praėjo mažiau nei pusvalandis ir jau pardavėme tris žaisliukus. Tai buvo netikėta. Džiaugėmės bendravimu su lankytojais, atsakėme į gausybę jų klausimų, išgirdome patarimų. Net nepastebėjome, kaip išpardavėme visus atsivežtus žaisliukus. Laikas tiesiog lėkte pralėkė. Tai buvo neįkainojama patirtis.

Smagu, kad mugėje vyko ir Baltojo Kiro koncertas, kurio dainos tikrai pakėlė nuotaiką kiekvienam. Renginyje susipažinome su kitų bendrovių nariais, atvykusiais iš įvairių Lietuvos ir net užsienio mokyklų.

Šaunieji komandos nariai, dar kartą dėkoju jums, kad sutikote prisijungti prie šios veiklos ir sukurti šią bendrovę. Labai džiaugiuosi, kad dalyvavome. Tikiuosi ir kiti  gimnazijos mokiniai susidomės panašiais renginiais ir išdrįs juose dalyvauti!

                     Neila Leistrumaitė, IIM kl. mokinė