Tarptautinė DofE apdovanojimų (angl. The Duke of Edinburgh’s International Award) programa – jauniems žmonėms nuo 14 iki 24 metų skirta savęs tobulinimo programa, įgyvendinama daugiau nei 140 pasaulio šalių. Ši neformalaus ugdymo(si) programa vykdoma nuo 1956 metų – joje dalyvauja žmonės, kuriems svarbu nuolatos tobulėti ir mokytis visą gyvenimą. Į Lietuvą DofE apdovanojimai atėjo 2006 metais.

DofE apdovanojimai yra savanoriška į mokymąsi iš patirties orientuota ir smagi programa, neskatinanti dalyvių tarpusavio konkurencijos. Programa suteikia galimybę, padedant kvalifikuotiems vadovams, patiems dalyviams pasirinkti tobulėjimo kryptis ir įdomias veiklas, mokytis iš patirties. Jauni žmonės išsikelia individualius asmeninio tobulėjimo tikslus ir siekia jų laisvalaikiu, kaupia praktinius įgūdžius, kurie papildo mokykloje ar universitete gaunamas teorines žinias.

Programa pagal amžių yra išskirstoma į tris pagrindinius lygius, kuriuos įgyvendinus gaunamas įgūdžių ir nuopelnų vertinimo sertifikatas kartu su lygio ženkleliu. Sertifikatas pripažįstamas Lietuvoje ir užsienio šalyse.

DofE programos dalyviui suteikiama galimybių:

 • susirasti naujų draugų;
 • mokytis tolerancijos komandos draugų atžvilgiu;
 • išmėginti naujų veiklų;
 • geriau pažinti save;
 • patirti nuotykių;
 • pasiruošti tolimesniems gyvenimo etapams.

Daugiau apie programą

Dalyvavimas DofE apdovanojimų programoje yra įdomi patirtis ir puikus įrašas kiekvieno asmens gyvenimo aprašyme, kurį jau dabar vertina užsienio universitetai ir darbdaviai, nes tai ženklas, kad žmogus geba motyvuoti save, mokosi iš patirties ir efektyviai planuoja veiklą.

 
 • Tarptautinė neformalaus ugdymo(si) programa DofE

Rugsėjo 8 d. Didždvario gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Audronė Saldauskienė ir S. Šalkauskio gimnazijos direktorė Loreta Tamulaitienė dalyvavo programos DofE koordinatorių susitikime.

DofE — tai tarptautinė neformalaus ugdymo(si) programa, padedanti jaunam žmogui atrasti savo gyvenimo tikslą, aistrą veikti ir vietą pasaulyje. Programa įgyvendinama 130 pasaulio šalių, gyvuojanti jau daugiau nei 60 metų.

Džiaugiamės tapę šios programos dalimi!

Programos koordinatorė – direktoriaus pavaduotoja Audronė Saldauskienė,

Vadovai – anglų k. mokytoja Inga Stonienė ir IT mokytojas Marius Sketerskas,

Žygių vadovas – IT mokytojas Marius Sketerskas.

 • DoefE kvalifikacijos tobulinimo mokymai

Spalio 9 d. mokytojai Marius Sketerskas ir Inga Stonienė dalyvavo DofE kvalifikacijos tobulinimo mokymuose pagal akredituotą programą „The Duke of Edinburgh’s International Award“ ir įgijo vadovo kompetencijas.

 • Dofiečiai reflektuoja

Paskutinę sausio savaitę DofE programos dalyviai bei vadovai skyrė ypatingą dėmesį veiklos įsivertinimui-refleksijai. Aptariant veiklas bronzos ženklelio siekiančiųjų grupėje peržiūrėtos jau baigtos veiklos, pasidžiaugta, jog kai kurie mokiniai pasiekė savo užsibrėžtus tikslus. Pavyzdžiui, Ugnė (veiklos vadovė – muzikos mokytoja Ksavera Mankuvienė) pasiekė užsibrėžtą tikslą tobulindama savo įgūdžius. Mergina išmoko groti pasirinktą dainą gitara. Žinoma, tam, kad galėtų džiaugtis rezultatu, mergina dirbo ne 13 val., kaip reikalavo programa, o daug daugiau. Anot Mato,  kai darbas malonus širdžiai, tai net nereikia daug pastangų. Džiugu, jog vaikinas nesiruošia sustoti – bėgimas jam teikia didžiulį džiaugsmą. Ugnė Aurelija džiaugiasi laisvu metu galinti siuvinėti, Gustė padėti besimokantiems. Taigi programa mokiniams sudarė sąlygas tobulinti įgūdžius, rasti sau įdomią veiklą.

Sidabro ženklelio siekiančiųjų grupėje nuotaikos santūresnės, kiekvienas juda savo ritmu užsibrėžto tikslo link. Džiugina, jog judėjimas tolygus ir, nors mokiniai susiduria su karantino iššūkiais, tačiau rankų nenuleidžia. Užsiėmimų metu svarbu išgirsti bei pamatyti kiekvieno džiaugsmus ir rūpesčius, tinkamai ir laiku motyvuoti, palaikyti, padėti. Pasak mokinių, vadovų palaikymas, kassavaitinis bendravimas juos motyvuoja siekti užsibrėžtą tikslą, padeda nesustoti.

DofE programos tikslas – padėti jaunuoliui tapti geresniu žmogumi. Siekdami savo tikslų, mokiniai rungtyniauja patys su savimi. Programa tikrai veikia ir padeda atrasti veiklas, atrasti save, nes, kaip dažnas mokinys  sako, „kol neparašei, kad darysi šį darbą, pats neprisiruoši, o kai pradedi daryti, nebegali sustoti“.

Inga Stonienė, programos vadovė

 

 • DofE programos dalyviai ruošiasi pirmajam žygiui

Kovo 16 d. DofE programos dalyviai dalyvavome susitikime su žygių vadovu, skautu Giedriumi Girdvainiu. Bronzos ženklelio siekiantieji turime ypač daug dėmesio skirti žygio planavimui, juk žygis vyks mūsų gyvenime pirmą kartą. Kalbėjomės ilgai, bet įdomiai. Vadovas mums papasakojo apie žygius, galimas kliūtis, patarė, kaip pasiruošti, kad žygyje nekiltų neišsprendžiamų problemų, akcentavo, kokį maistą vertėtų rinktis (juk žygeiviui svarbu neprarasti jėgų), ką geriausia valgyti ir ko nereikėtų valgyti prieš žygį. Kartu aptarėme, kokius daiktus yra protingiausia pasiimti į žygį.

Be to, vadovas papasakojo įvairių istorijų iš savo žygių – buvo labai įdomu klausytis. Taigi turėjome puikų ir naudingą laiką su svečiu, įgijome daugiau naudingų žinių.

DofE dalyvė Kriaučiūnaitė Gustė, IS kl. mokinė

 
 • Pirmasis žygis įvyko!

Gegužės 25 d. DofE bronzos ženklelio sekėjai jau trečią valandą rinkosi miesto Saulės aikštėje. Suplanuotas žygis turėtų prasidėti ketvirtą, tačiau neramu pavėluoti, pamiršti, todėl septyni IS klasės mokiniai nutarė susirinkti net valanda anksčiau. Žygio tikslas – nueiti 20 kilometrų atstumą Šiauliai – Naisiai bei įgyvendinti naktinį žygį Naisiai – Kryžių kalnas.

Anot žygio vadovo Mariaus Sketersko, dalyviai tikslą pasiekė, nesklandumų nebuvo, planavimo klaidų yra, tačiau jos taisytinos. Pasak dalyvių, sunkiausia dalis – žygio planavimas, formų užpildymas, atsakomybių pasiskirstymas, bendradarbiavimas. Žygis suteikė galimybių kiekvienam atsiskleisti, įsitikinti, jog gali pasiekti daugiau, nei galėjai pagalvoti, nei buvai suplanavęs. Įveikę 20 kilometrų, mokiniai džiaugėsi turėję progą patikrinti savo galimybių ribas.

Dabar jų laukia kvalifikacinį žygis  Kurtuvos taku.

Inga Stonienė, DofE veiklos vadovė

 
 • Bandomasis žygis įveiktas!

Gegužės 29-30 dienomis įveikėme 30 km bandomąjį žygį. Jis vyko Molėtuose. Žygio tikslas – geriau pažinti save, savo galimybes, komandos narius, susipažinti su supančia aplinka.

Kelias buvo tikrai sunkus: kalnai, pakalnės, pelkės, tad nuolat mūsų batai buvo šlapi ir purvini. Bet nepaisant mūsų nuovargio, nepatogumų, laiką praleidome labai smagiai! Ir nors nuo sunkių kuprinių maudžia nugarą, pečius, skauda kojas, esame pasiruošę kvalifikaciniam žygiui!

Aistė Roznytė, DofE sidabro grupės narė

 
 • Siekiame DofE sidabro ženklelio

2022 m. gegužės 14–15 dienomis kartu su kitomis DofE sidabro grupės dalyvėmis leidomės į suplanuotą bandomąjį žygį Kurtuvėnų regioniniame parke. Prieš žygį visas mus aplankė nelauktas svečias – jaudulys. Nepaisant to, jog dvi komandos dalyvės  buvome įveikusios žygius bronzos ženkleliui gauti, tačiau nerimo netgi patyrusioms nestigo. Žygiui ruošėmės, jį planavome tikrai ne vieną mėnesį, jo tikrai laukėme.

Kelias tolimas, kuprinės sunkios, spaudžiančios pečius, o prieš akis daugiau nei 30 kilometrų, kuriuos privalėsime įveikti stebėdamos augalus. Iš pradžių net negalėjau patikėti, jog jau einame ir kad jau viskas prasideda. Pirma žygio diena praėjo greitai. Vakarop stovyklavietėje pasistatėme palapines, užkandome ir  plepėjome įvairiomis temomis. Sėdėdamos prie stalo ir besigrožėdamos nuostabiais gamtos vaizdais, kiek nustebome, kai  pamatėme kelias lapes, prabėgančias visiškai šalia.

Pabusti su bundančiais ir čiulbančiais paukščiais yra tiesiog gera. Tačiau antroji diena sudėtingesnė. Vakarykštė energija kažkur buvo trumpam pasislėpusi, bet vėl viskas stojo į vietas, kai pradėjome eiti. Kai pasiekėme galutinį tašką, pamiršome visą savo nuovargį ir visus sunkumus.

Kotryna Vilčiauskaitė, IG kl. mokinė, DofE sidabro ženklelio grupė