DofE Didždvario gimnazijoje
2021-2022 m. m.

2021-2022 m. m. DofE komanda pasipildė 11 dalyvių. Trys mokinės siekė sidabro, 8 mokinės – bronzos ženklelio.

Merginos išsikėlė labai skirtingus tikslus, jiems įgyvendinti pasirinko įvairias veiklas. Vienos iš jų mokėsi vokiečių ar prancūzų kalbų, kitos mokėsi nėrimo paslapčių, gaminimo meno, dalis jų panoro išmokti piešti, dainuoti ar fotografuoti, o viena jų užsibrėžė tikslą – perskaityti ne mažiau kaip vieną kūrinį per savaitę.

Pirmokės savanoriauti panoro Šiaulių Gamtininkų stotyje, kur ne tik rūpinosi gyvūnais, bet ir tobulino viešojo kalbėjimo įgūdžius (vedė ateinantiems lankytojams pažintines ekskursijas). Kitos savanoriavo Šiaulių gyvūnų globos namuose ,,Binada” bei ,,Šiaulių Letenėlė”. Kelios merginos  savanoriavo teikdamos mokymosi pagalbą jaunesniems mokiniams ar savo bendraamžiams: jiems padėjo suvokti sudėtingesnę medžiagą, ruošti namų darbus, suprasti skaitomą tekstą. Antrokės noriai savanoriavo bibliotekoje, kur padėjo darbuotojoms rūšiuoti knygas, vedė edukacijas vaikų dienos centro ugdytiniams, maketavo plakatus, ruošėsi knygų pristatymams, ieškojo informacijos pateiktims.

Kad būtų  aktyvios, daugelis merginų pasirinko vaikščiojimą, bet buvo  ir šokio, ir bėgimo entuziasčių.

Sėkmingai programą baigė aštuonios dalyvės:
Aistė Roznytė (IIM kl.), Atėnė Domeikaitė (IIM kl.), Barbora Bakutytė (IIA kl.) bei Kotryna Vilčiauskaitė (IG kl.). Jos bus apdovanotos sidabro ženkleliais. Bronzos ženklelius pelnys Jurgita Adomaitytė (IIG kl.), Mingailė Petroliūnaitė (IM kl.), Emilija Adomaitė (IA kl.) bei Viktorija Jokubaitytė (IA kl.).

Ženkleliai merginoms bus įteikti birželio 29 d. Vilniuje.


Dofiečiai reflektuoja

Paskutinę sausio savaitę DofE programos dalyviai bei vadovai skyrė ypatingą dėmesį veiklos įsivertinimui-refleksijai. Aptariant veiklas bronzos ženklelio siekiančiųjų grupėje peržiūrėtos jau baigtos veiklos, pasidžiaugta, jog kai kurie mokiniai pasiekė savo užsibrėžtus tikslus. Pavyzdžiui, Ugnė (veiklos vadovė – muzikos mokytoja Ksavera Mankuvienė) pasiekė užsibrėžtą tikslą tobulindama savo įgūdžius. Mergina išmoko groti pasirinktą dainą gitara. Žinoma, tam, kad galėtų džiaugtis rezultatu, mergina dirbo ne 13 val., kaip reikalavo programa, o daug daugiau. Anot Mato,  kai darbas malonus širdžiai, tai net nereikia daug pastangų. Džiugu, jog vaikinas nesiruošia sustoti – bėgimas jam teikia didžiulį džiaugsmą. Ugnė Aurelija džiaugiasi laisvu metu galinti siuvinėti, Gustė padėti besimokantiems. Taigi programa mokiniams sudarė sąlygas tobulinti įgūdžius, rasti sau įdomią veiklą.

Sidabro ženklelio siekiančiųjų grupėje nuotaikos santūresnės, kiekvienas juda savo ritmu užsibrėžto tikslo link. Džiugina, jog judėjimas tolygus ir, nors mokiniai susiduria su karantino iššūkiais, tačiau rankų nenuleidžia. Užsiėmimų metu svarbu išgirsti bei pamatyti kiekvieno džiaugsmus ir rūpesčius, tinkamai ir laiku motyvuoti, palaikyti, padėti. Pasak mokinių, vadovų palaikymas, kassavaitinis bendravimas juos motyvuoja siekti užsibrėžtą tikslą, padeda nesustoti.

DofE programos tikslas – padėti jaunuoliui tapti geresniu žmogumi. Siekdami savo tikslų, mokiniai rungtyniauja patys su savimi. Programa tikrai veikia ir padeda atrasti veiklas, atrasti save, nes, kaip dažnas mokinys  sako, „kol neparašei, kad darysi šį darbą, pats neprisiruoši, o kai pradedi daryti, nebegali sustoti“.

Inga Stonienė, programos vadovė

 


DofE programos dalyviai ruošiasi pirmajam žygiui

Kovo 16 d. DofE programos dalyviai dalyvavome susitikime su žygių vadovu, skautu Giedriumi Girdvainiu. Bronzos ženklelio siekiantieji turime ypač daug dėmesio skirti žygio planavimui, juk žygis vyks mūsų gyvenime pirmą kartą. Kalbėjomės ilgai, bet įdomiai. Vadovas mums papasakojo apie žygius, galimas kliūtis, patarė, kaip pasiruošti, kad žygyje nekiltų neišsprendžiamų problemų, akcentavo, kokį maistą vertėtų rinktis (juk žygeiviui svarbu neprarasti jėgų), ką geriausia valgyti ir ko nereikėtų valgyti prieš žygį. Kartu aptarėme, kokius daiktus yra protingiausia pasiimti į žygį.

Be to, vadovas papasakojo įvairių istorijų iš savo žygių – buvo labai įdomu klausytis. Taigi turėjome puikų ir naudingą laiką su svečiu, įgijome daugiau naudingų žinių.

DofE dalyvė Kriaučiūnaitė Gustė, IS kl. mokinė


 Pirmasis žygis įvyko!

Gegužės 25 d. DofE bronzos ženklelio sekėjai jau trečią valandą rinkosi miesto Saulės aikštėje. Suplanuotas žygis turėtų prasidėti ketvirtą, tačiau neramu pavėluoti, pamiršti, todėl septyni IS klasės mokiniai nutarė susirinkti net valanda anksčiau. Žygio tikslas – nueiti 20 kilometrų atstumą Šiauliai – Naisiai bei įgyvendinti naktinį žygį Naisiai – Kryžių kalnas.

Anot žygio vadovo Mariaus Sketersko, dalyviai tikslą pasiekė, nesklandumų nebuvo, planavimo klaidų yra, tačiau jos taisytinos. Pasak dalyvių, sunkiausia dalis – žygio planavimas, formų užpildymas, atsakomybių pasiskirstymas, bendradarbiavimas. Žygis suteikė galimybių kiekvienam atsiskleisti, įsitikinti, jog gali pasiekti daugiau, nei galėjai pagalvoti, nei buvai suplanavęs. Įveikę 20 kilometrų, mokiniai džiaugėsi turėję progą patikrinti savo galimybių ribas.

Dabar jų laukia kvalifikacinį žygis  Kurtuvos taku.

Inga Stonienė, DofE veiklos vadovė


Bandomasis žygis įveiktas!

Gegužės 29-30 dienomis įveikėme 30 km bandomąjį žygį. Jis vyko Molėtuose. Žygio tikslas – geriau pažinti save, savo galimybes, komandos narius, susipažinti su supančia aplinka.

Kelias buvo tikrai sunkus: kalnai, pakalnės, pelkės, tad nuolat mūsų batai buvo šlapi ir purvini. Bet nepaisant mūsų nuovargio, nepatogumų, laiką praleidome labai smagiai! Ir nors nuo sunkių kuprinių maudžia nugarą, pečius, skauda kojas, esame pasiruošę kvalifikaciniam žygiui!

Aistė Roznytė, DofE sidabro grupės narė


 Siekiame DofE sidabro ženklelio

2022 m. gegužės 14–15 dienomis kartu su kitomis DofE sidabro grupės dalyvėmis leidomės į suplanuotą bandomąjį žygį Kurtuvėnų regioniniame parke. Prieš žygį visas mus aplankė nelauktas svečias – jaudulys. Nepaisant to, jog dvi komandos dalyvės  buvome įveikusios žygius bronzos ženkleliui gauti, tačiau nerimo netgi patyrusioms nestigo. Žygiui ruošėmės, jį planavome tikrai ne vieną mėnesį, jo tikrai laukėme.

Kelias tolimas, kuprinės sunkios, spaudžiančios pečius, o prieš akis daugiau nei 30 kilometrų, kuriuos privalėsime įveikti stebėdamos augalus. Iš pradžių net negalėjau patikėti, jog jau einame ir kad jau viskas prasideda. Pirma žygio diena praėjo greitai. Vakarop stovyklavietėje pasistatėme palapines, užkandome ir  plepėjome įvairiomis temomis. Sėdėdamos prie stalo ir besigrožėdamos nuostabiais gamtos vaizdais, kiek nustebome, kai  pamatėme kelias lapes, prabėgančias visiškai šalia.

Pabusti su bundančiais ir čiulbančiais paukščiais yra tiesiog gera. Tačiau antroji diena sudėtingesnė. Vakarykštė energija kažkur buvo trumpam pasislėpusi, bet vėl viskas stojo į vietas, kai pradėjome eiti. Kai pasiekėme galutinį tašką, pamiršome visą savo nuovargį ir visus sunkumus.

Kotryna Vilčiauskaitė, IG kl. mokinė, DofE sidabro ženklelio grupė  


 DofE sidabro ženklelis

Gegužės 27–29 dienomis įveikėme 36 km kvalifikacinį žygį! Jis įvyko Kurtuvėnuose. Mūsų gimnazijos komandą sudarė grupės narės iš dviejų skirtingų sidabro komandų. Nors iš pradžių viena kitos nepažinojome, žygyje susidraugavome ir drauge puikiai praleidome laiką.

Mūsų kvalifikacinio žygio tikslas – atlikti tiriamąją veiklą „Augalų įvairovė“: kiekvienoje stotelėje kiekvienas grupės narys turėjo nufotografuoti bent po 5 skirtingus augalus, o pasibaigus žygiui, per dvi savaites, sukurti palyginamąjį pristatymą ir paanalizuoti skirtingus komandos narių požiūrius į gamtą ir pasidžiaugti gautais rezultatais. Siekti tikslą nebuvo sunku, tačiau gaila, kad Kurtuvėnų regioninio parko augalija nebuvo tokia įvairi, kokios tikėjomės.

Žygis didelių iššūkių nekėlė. Žinoma, turėjome sukaupti daug jėgų kopdami į įkalnes, brisdami per šlapius, purvų nuklotus miško takelius. Deja, mūsų didžiausias priešas buvo lietus. Jis užklupdavo netikėtai ir stipriai. Visas tris žygio dienas buvome kiaurai šlapios, net nebekreipėme dėmesio į vandens pilnus batus ar kuprines. Bet lietus netrukdė būti geros nuotaikos ir visa gerkle dainuoti.

Po žygio buvome labai patenkintos savimi, didžiavomės, jog tris dienas išgyvenome tokiose ekstremaliose ir daug kantrybės pareikalavusiose sąlygose.

Atėnė Domeikaitė, IIM kl. mokinė


Bandomasis DofE bronzos žygis

Gegužės 27–28 dienomis vyko bandomasis DofE bronzos žygis Kurtuvėnų parke. Žygiui ruošėmės kelis mėnesius, planavome maršrutą, maistą, žygio veiklas. Per dvi dienas įveikėme net 24 kilometrus. Mūsų žygio tikslas –  iš gamtinių medžiagų sudėlioti abėcėlę.

Žygis buvo sėkmingas, nors oras buvo prastas (be abejo, buvome pasiruošę ir lietui, ir vėsiam orui). Orientuotis Kurtuvėnų parke nebuvo sudėtinga, nuo kelio nenuklydome. Manome, kad tai padaryti padėjo mūsų bendravimas.

Manome, kad puikiai pasiruošėme kvalifikaciniam žygiui, kuris vyks birželio 13–14 dienomis.

Jurgita Adomaitytė, IIG kl. mokinė


DofE bronzos žygis

Birželio 13–14 dienomis mūsų komanda iškeliavo vingiuotais takais ir keleliais Kurtuvėnų pažintiniu taku. Gali būti, jog šiauliečiai (be abejo, ir mes) tas kelias dienas prisimins kaip laikotarpį, kada pylė kaip iš kibiro, o mums tomis dienomis vyko įskaitinis žygis, kad gautume DofE bronzos ženklelį.

Rytas mus pasitiko visai neblogas, puikia nuotaika, entuziastingai nusiteikusios įveikėme tuos ilgus kilometrus. Žinoma, turėjome ir užduotį: iš gamtinių medžiagų, rastų pakeliui,  turėjome sudėlioti 26 raidžių abėcėlę bei tai nufotografuoti. Nepasiklysti ir viską padaryti be trūkumų buvo dar vienas mūsų tikslas bei iššūkis, su kuriuo taip pat susidorojome puikiai.

Žygis nebuvo sunkus, tačiau negalima sakyti, jog įveikėme jį lengvai. Pirmoji diena pralėkė akimirksniu, buvome pavargusios, kai pasiekėme kelionės tikslą. Palapinių statymas, šilto maisto ar arbatos ruošimas gamtoj, kai lauke ganėtinai vėsu, mūsų žygiui suteikė išskirtinumo ir savotiško žavesio, o kur dar nesibaigiantys mergaitiški pasiplepėjimai. Naktis… Žinoma, ne tokios tikėjomės. Visą naktį pliaupė, ryte vėl lijo. Labai sunku nebuvo, gal tik apmaudu. Kodėl mums pasitaikė toks oras? Juk birželio viduryje Lietuvoje vidutiniškai būna 20 laipsnių šilumos ir tikrai tiek daug nelyja.

Bet anot F. Nyčės, „Tai, kas neužmuša, padaro mus stipresnius“. Tikra tiesa. Gavusios teigiamas žygio vertintojo  išvadas, sau įrodėme, jog esame vertos ženklelio ir galime savimi didžiuotis. Pirmas tarptautinės programos slenkstis įveiktas: bronzos ženklelis jau  mūsų.

Jurgita Adomaitytė, IIG kl. mokinė